Wêje û Zimanê Kurdî / Kürt Dili ve Edebiyatı / Wêj
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Wan Valiliği'nin Red nedeni:

Wan Valiliği'nin Red nedeni:

Tarih 17 Ağustos 2015, 11:29 Editör Yönetici-Editör

' Yabancı dil kurallarına göre teşkil edilmiş', ''Çirkin', 'Müstehcen' ve 'Gülünç' ifadelerinin yer aldığı maddeye dayandırarak reddetti.

     Wan Büyükşehir Belediyesi, Çocuk Kreşi ve Gündüz Bakım Evi'ne verdiği Perperok (Kelebek) ismi Van Valiliği tarafından, 'Yürürlükteki mevzuata ve genel ahlaka aykırı', 'Ayrımcılığa ve bölücülüğe yol açabilecek', ' Yabancı dil kurallarına göre teşkil edilmiş', ''Çirkin', 'Müstehcen' ve 'Gülünç' ifadelerinin yer aldığı maddeye dayandırarak reddetti.
 
 
     Wan Büyükşehir Belediyesi Meclisi Ağustos ayı meclis toplantıları devam ediyor. Meclisin bugün ki görüşmelerinde, Van Valiliğine gönderilen bazı yerleşim yerleri isimlerinin Valilik tarafından reddetmesi ile ilgili kararlar tartışıldı. Van Büyükşehir Belediyesi tarafından kısa bir süre önce açılışı yapılan Kürtçe Çocuk Kreşi ve Gündüz Bakım Evi'ne konulan Perperok (Kelebek) ismi 12 Mayıs tarihinde büyükşehir meclisinden geçirilerek Van Valiliğine gönderildi. Van Valiliği 3 ay sonra Van Büyükşehir Belediyesi'ne kısa bir yazı göndererek, Perperok (Kelebek) ismini reddetti. Van Valiliğinin reddetme gerekçesi ise meclis üyelerinin tepkilerine neden oldu.
 
 
     'Ayrımcılığa ve bölücülüğe yol açabilecek', ' Yabancı dil kurallarına göre teşkil edilmiş', ''Çirkin', 'Müstehcen' ve 'Gülünç'...
       Valilik, Perperok isminin Adres ve Numaralamaya İlişkin Yönetmeliğin 24. maddesine uygun olmadığına kanaat getirdi. Valiliğin gerekçe olarak gösterdiği 24. maddede ise şunlara yer veriliyor: "Mahalle, sokak, cadde, bulvar, meydan ve benzeri yerlerin adları; Anayasanın temel ilkelerine, yürürlükteki mevzuata, genel ahlaka aykırı, ayrımcılığa ve bölücülüğe yol açabilecek nitelikte tespit edilemez.Yabancı dil kurallarına göre teşkil edilmiş kelime ve ifadeler ile çirkin, müstehcen ve gülünç adlar konulamaz"
 
 
     Bozbay: Bu kararı tanımıyoruz
     Konuya ilişkin değerlendirme yapan Van Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Cahit Bozbay, "Valiliğin gerekçe olarak gösterdiği maddenin bizim talebimizle hiçbir alakası yok. Dünyanın en masum ismini bile ayrımcı gören bir zihniyet var karşımızda. Ülke eğer Kelebek ismi ile bölünecekse de bölünsün. Bu anlayışı kabul etmiyor ve Perperok ismini aynı şekilde onaylıyoruz. Biz meclis olarak bu kararı tanımadığımızı buradan bir kez daha belirtiyoruz" dedi. Bozbay'ın konuşmasının ardından Perperok ismi oy birliği ile tekrar meclisten geçirildi.
    kaynak: www.van.bel.tr

Bu haber 1515 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ROJANE / ROJEV

Van YYÜ Kürt Dili'ne Rekor Başvuru

Van YYÜ Kürt Dili'ne Rekor Başvuru Van YYÜ Kürt Dili ve Kültürü Bölümüne Rekor Başvuru

Di Gotinên Pêşiyan de Adar

Di Gotinên Pêşiyan de Adar Demsal, roj an jî hewayên guherbar weke psîqolojiya hevnegirtî û demdemî ye.
QERTAFÊN ( XURDEYÊN ) TEWANDİNÊ ( 3 )15 Eylül 2017

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Tüm Hakları Saklıdır...
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi