Wêje û Zimanê Kurdî / Kürt Dili ve Edebiyatı / Wêj
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Malpereke Nû: www.kurdîlit.net  Vebû...

Malpereke Nû: www.kurdîlit.net Vebû...

Tarih 18 Ağustos 2016, 15:21 Editör Yönetici-Editör

KurdîLit Web Sitesi Açıldı
Diyarbakır Sanat Meerkezi, Lis Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla...

 

KurdîLit Web Sitesi Açıldı

Diyarbakır Sanat Merkezi, Lîs Yayınları ve Literature Across Frontiers ortaklığıyla hayata geçirilen KurdîLit: Türkiye'de Kürtçe Edebiyat ve Yayıncılık Ağı web sitesi 17 Ağustos 2016 itibarıyla erişime açıldı. Kürtçe edebiyatın Türkiye’de ve dünyada görünürlüğünün sağlanması amacıyla tasarlanan çalışmaların ilk adımı olarak hayata geçen web sitesi, Türkiye’de Kürtçe edebiyat üretiminde bulunan kurum ve kişilerin dökümünü içeren bir arşiv ve iletişim platformu olmayı hedefliyor. Türkiye’de Kürtçe edebiyat ve yayıncılık alanında faaliyet yürüten aktörleri yazarlar, çevirmenler, yayınevleri ve dergiler olmak üzere dört kategoride ele alan sitede, ayrıca edebiyat üreticileriyle görüşmeler sonucu hazırlanmış 2016 Kürtçe Edebiyat Raporu ve bu alandaki etkinlik ve gelişmelerin paylaşılacağı bir ajanda bölümü de yer alıyor.

KurdîLit web sitesinin hazırlanma süreci Şubat 2016’da Diyarbakır, İstanbul, Batman, Mardin ve Van’da gerçekleştirilen ağ oluşturma toplantılarıyla başladı. Bu toplantılar sırasında ve sonrasında Kürtçe edebiyat alanında üretimde bulunan kurum ve kişilerin kapsamlı bir listesi hazırlanarak çeşitli dil ve edebiyat kurumlarının yanı sıra 120 yazar ve çevirmen, 22 yayınevi ve 14 süreli yayın temsilcisi ve editörü ile iletişime geçildi ve çalışmaya dair bilgi aktarıldı. Bu çağrıya karşılık veren ve bilgilerini gönderen yazar, çevirmen, yayınevi ve dergilerin profilleri derlendi ve çevirileri yapılarak üç dilde web sitesine girişleri gerçekleştirildi. Şu an 60’a yakın yazar, çevirmen, yayınevi ve derginin profil bilgilerini içeren web sitesinin bu platformda bilgileriyle yer almak isteyen diğer kişi ve kurumların katkılarla önümüzdeki süreçte daha da zenginleşmesi hedefleniyor.

KurdîLit web sitesinin ilk tanıtım Toplantısı 29 Haziran 2016 Çarşamba günü Diyarbakır Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda gerçekleştirildi. Yurt içinden ve yurt dışından edebiyatçıların ve edebiyatseverlerin katıldığı toplantıda Lîs Yayınlarından Lal Laleş ve Diyarbakır Sanat Merkezinden Mukadder Ezel Yılmaz tarafından KurdîLit projesinin nasıl doğduğu, nasıl bir çalışma süreci izlediği ve geleceğe dönük planları aktarıldı. Projenin tanıtımının ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı ve Kürt Yazarlar Derneği Başkanı Yıldız Çakar, KurdîLit ile ilgili görüş ve önerilerini katılımcılar ile paylaştılar. Diğer katılımcıların da geleceğe yönelik fikirlerini dile getirdikleri toplantı, Diyarbakır Sanat Merkezinden Övgü Gökçe’nin konuşması ile sona erdi. Toplantıda, ayrıca proje süresince edebiyatçılar ile gerçekleştirilen görüşmelerden ve gözlemlerden yola çıkarak kaleme alınan sonuç raporu dağıtıldı.

26 Ağustos 2016 Cuma akşamı saat 19:00’da, Malta Akdeniz Edebiyat Festivali etkinlikleri kapsamında tanıtılacak olan web sitesi, Eylül ayında İstanbul’da Türkçe ve Kürtçe edebiyat aktörleri ve diğer ilgili kültür sanat kurumlarına sunulacak. KurdîLit web sitesi çalışmaları kapsamında, Kürtçe edebiyatın görünürlüğünün arttırılmasına yönelik olarak Türkiye ve Avrupa’dan edebiyat kurumları ve edebiyatseverlerle gerçekleşecek buluşmalara önümüzdeki dönemde devam edilmesi planlanıyor.

www.kurtdiliedebiyati.com

Bu haber 829 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

RAGIHANDIN

Kürt Dili Edebiyatı Tezli/Tezsiz Yüksek Lisans Alım İlanı!

Kürt Dili Edebiyatı Tezli/Tezsiz Yüksek Lisans Alım İlanı! Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsünün aşağıda belirtilen lisansüstü programlarına 2017-2018 Öğret...

Tezli Yüksek Lisans Alım İlanı - Hildana Lisansa Bilind a Bitez

Tezli Yüksek Lisans Alım İlanı - Hildana Lisansa Bilind a Bitez Zanîngeha Wanê YYÛ, vê serdemê 10 kesan ji bo Beşa Ziman û Çanda Kurdî ya lîsansa bilind a bitez dê hilde...
QERTAFÊN ( XURDEYÊN ) TEWANDİNÊ ( 3 )15 Eylül 2017

GALERİ

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Tüm Hakları Saklıdır...
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi